A Le Figaro borrovata kérdezte a Disznókő borokról Mészáros Lászlót
Mitől egyediek a Disznókő borok? Ha regény vagy dal lenne, mi lenne a címe? Ezekre a kérdésekre is válaszolt birtokigazgatónk a francia Le Figaro borrovatának.
A Le Figaro a világ egyik legrégebbi, ma is meghatározó újsága, melyet 1826-ban alapítottak. Népszerű borrovatában és bormagazinjában az érdeklődők minden olyan információt megtalálnak, ami segít a bor kiválasztásában, vásárlásában és kóstolásában. „Édes borperc” rovatukban a világ leghíresebb borászatainak képviselőivel készítenek rövid, ám annál érdekesebb riportokat. Júniusban birtokigazgatónkat, Mészáros Lászlót a Párizs legjobb japán éttermének számító, 2 Michelin csillagos Pavillon Ledoyen L’Abysse étteremben kérdezték többek között az 5 Puttonyos Tokaji Aszú 2013-ról és a Disznókő Szőlőbirtokról.
Hogyan definiálná az édes bort?
Talán úgy, hogy minden megvan benne, ami megnyugtató. A gyümölcsössége, a textúrája – mind kellemes dolgok. Nem feltétlenül a cukorról szól, hanem a kellemes érzésről, amit idéz.
Mi ennek a bornak a mottója?
A frissesség, az egyensúly és a hosszú lecsengés.
Mit szeret leginkább ebben a borban?
Az eredetiségét és karakterét. Egyszerre van benne jelen az édesség, a szép savak és egy kis keserű íz is.
Milyen színű az aszú?
Ez korfüggő, de egy 2013-as, közel tíz éves aszúnak arany- óarany színe van, ami évjárattól és kortól függően is változhat.
Adhatunk jégkockát hozzá?
Nem tanácsolnám.
Ha ez a bor regény lenne, melyik lenne az?
Ez a bor kelet és nyugat találkozásánál született. El tudom képzelni például Mathias Enard Iránytűjeként, mint annak a keleti történelemről szóló részét. Vagy ha ifjúsági regényről van szó, akkor talán Jules Verne-től „A Dunai hajós” lenne.
Mi lenne, ha dal lenne?
A „Tonight” Tina Turnertől és David Bowie-tól. Ahogy a dal mondja: „Ma este minden rendben lesz” – ez nagyon fontos.
Mitől egyediek a Disznókő borok?
Ami megkülönbözteti őket, az a tűz, ami a vulkanikus talajból, annak erejéből, dinamizmusából ered. Bár az aszú fehérbor és édes, de a vörösborok bizonyos jellemzőivel, különösen azok tanninos jegyeivel is rendelkezik.
Melyik a legjobb időpont a kóstolására?
Vasárnap délelőtt, 11 óra körül, étkezés előtt. Amikor az ember főz, és összekóstolja a hozzávalókkal. Fogyasszuk a palackban megmaradt bort később az étellel, majd az étkezés végén.
Melyik évjáratot vinné magával, ha egyedül lenne egy lakatlan szigeten?
1999. Ez az a nagy klasszikus, olyan sav-egyensúllyal, amit szeretek.
Milyen aroma jellemzi leginkább a 2013-as aszút?
Sárgabarack, citrusfélék és csonthéjasok.
A Pavillon Ledoyen L’Abysse étterem mely ételével párosítaná?
Egy fehérretek tsukemonóval kóstolnám. Meglepő harmóniát alkotnak a savanyú és keserű ízek az édessel. Érdekes párosítás, mivel a fűszerek kihozzák a bor gyümölcsösségét, ugyanakkor kissé enyhítik is annak édes ízét. Szokatlan, de nagyon érdekes kombináció.
Az eredeti videó francia nyelven a képre kattintva látható: